Środki zapobiegawcze stosuje się w celu zabezpieczenia postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnianiu nowych, ciężkich przestępstw. Środki zapobiegawcze mogą być stosowane tylko wtedy, gdy dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że dana osoba popełniła przestępstwo. Przepisy regulujące środki zapobiegawcze zawarte są w Kodeksie postępowania karnego.
Spis treści
Środki zapobiegawcze mogą być stosowane jedynie po przedstawieniu zarzutów, a przed ich zastosowaniem konieczne jest przesłuchanie podejrzanego/oskarżonego.
Na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego przysługuje zażalenie.
Środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeśli ustaną przyczyny wskutek których został on zastosowany lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie lub zmianę.
Podejrzany/oskarżony w każdym czasie ma prawo do składania wniosków o zmianę lub uchylenie środka zapobiegawczego. Zażalenie na postanowienie wydane na skutek tego wniosku przysługiwać będzie jedynie, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej trzech miesięcy od dnia poprzedniego postanowienia.
Jakie wyróżniamy środki zapobiegawcze?
Tymczasowe aresztowanie to jedyny w prawie karnym, tzw. izolacyjny środek zapobiegawczy.
Jego zastosowanie może nastąpić wyłącznie na mocy postanowienia sądu, w którym należy określić czas trwania tymczasowego aresztowania (nie dłuższy niż trzy miesiące) i oznaczyć termin, do którego aresztowanie ma trwać.
Tymczasowego aresztowania nie stosuje się, jeżeli wystarczający jest inny środek zapobiegawczy.
Negatywne przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania:
Poręczenie majątkowe może być złożone w postaci:
Poręczenie majątkowe może złożyć podejrzany/oskarżony lub inna osoba.
W razie ucieczki lub ukrycia się podejrzanego/oskarżonego przedmiot poręczenia ulega przepadkowi lub ściągnięciu.
Poręczenie społeczne może złożyć:
Wymienieni muszą złożyć wniosek-oświadczenie, że podejrzany/oskarżony stawi się na każde wezwanie i nie będzie w sposób bezprawny utrudniał postępowania. Jeśli podejrzany/oskarżony zaniedba swoje obowiązki, organ ścigania zawiadomi udzielającego poręczenie oraz może zawiadomić bezpośredniego przełożonego udzielającego poręczenie.
Podejrzany/oskarżony może zostać poddany pod dozór Policji, a podejrzany/oskarżony żołnierz pod dozór przełożonego wojskowego.
Oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymogów określonych w postanowieniu o zastosowaniu dozoru. Obowiązek ten może polegać na:
Nakazanie opuszczenia lokalu mieszkalnego dotyczy podejrzanych/oskarżonych o przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej.
Nakaz taki jest okresowy, stosuje się go na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Może podlegać przedłużeniom.
W postanowieniu o zastosowaniu nakazu, na wniosek podejrzanego/oskarżonego można wskazać mu miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe. Jednak placówkami takimi nie mogą być placówki pobytu ofiar przemocy w rodzinie.
Zawieszenie w czynnościach podejrzanego/oskarżonego może objąć:
Nowelizacja przepisów z marca 2020 r. wprowadziła dodatkowy zakaz dotyczący personelu medycznego jako pokrzywdzonego. Obejmuje on:
Zakaz opuszczania kraju może być połączony z zatrzymaniem paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy lub z zakazem wydania takiego dokumentu.
Potrzebujesz pomocy? Zapraszam do kontaktu. Kancelaria Adwokacka w Oleśnicy specjalizuje się w prawie karnym. Adwokat z Oleśnicy Słupianek-Graca posiada doświadczenie jako obrońca.
Skontaktujmy się
Kontakt
Telefon: +48 601 831 511
E-mail: kancelaria@adwokat-asg.pl
Adwokat Oleśnica Anita Słupianek-Graca
ul. Adama Mickiewicza 3 lok. 9