Uszkodzenie ciała w świetle 157 k.k.

uszkodzenie ciała adwokat oleśnica

Uszkodzenie ciała – czym jest i co za to grozi?

Uszkodzenie ciała, czyli inaczej spowodowanie uszczerbku na zdrowiu człowieka to jedno z przestępstw stypizowanych w Kodeksie karnym. Przepisy prawa karnego wyróżniają trzy rodzaje uszczerbku, od których zależy wymiar kary dla sprawcy, jak i tryb ścigania.

Co ważne, w przypadku uszkodzenia ciała poniżej dni 7, ściganie przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że jeżeli doznaliśmy lekkiego uszczerbku na zdrowiu, to celem pociągnięcia sprawy do odpowiedzialności karnej, jesteśmy zmuszeni do sporządzenia we własnym zakresie pisma w postaci prywatnego aktu oskarżenia. Jego treść stanowić muszą przede wszystkim: opis czynu zabronionego, dane sprawcy, okoliczności zdarzenia oraz wykaz dowodów w postaci dokumentacji medycznej świadczącej o zaistnieniu uszczerbku, w tym także listę osób podlegających wezwaniu na rozprawę w charakterze świadków zdarzenia. Do prywatnego aktu oskarżenia dołącza się również dowód uiszczenia opłaty, która w tym wypadku wynosi 300 zł.

Jako że najczęściej w praktyce adwokaci mają do czynienia ze sprawami uszkodzenia ciała w postaci uszczerbków o charakterze lekkim oraz średnim, najważniejszym do ustalenia jest czas trwania naruszenia czynności organizmu czy rozstroju zdrowia jako kluczowy dla rodzaju odpowiedzialności sprawcy. Przekroczenie 7 dni wiązać się będzie nie tylko z zaklasyfikowaniem działania sprawcy jako powodującego uszczerbek o charakterze średnim, ale również z brakiem konieczności składania prywatnego aktu oskarżenia, tylko z podejmowaniem czynności przez organy z urzędu.

Doznałeś uszkodzenia ciała u lub zostałeś oskarżony o jego spowodowanie? Przejdź do zakładki kontakt w celu umówienia spotkania.


Art. 156. [Ciężki uszczerbek na zdrowiu] § 1. Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:

1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,

2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,

<3) wycięcia, infibulacji lub innego trwałego i istotnego okaleczenia żeńskiego narządu płciowego,>

podlega karze pozbawienia wolności <na czas nie krótszy od lat 3>.

§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności <od lat 5, karze 25 lat pozbawienia wolności> albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

[Zmiany oznaczone kursywą w § 1 i 3 w art. 156 wejdą w życie z dn. 1.10.2023 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 403).]

Art. 157.[Zwykłe i lekkie uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia] § 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.

§ 5. Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek.

Zobacz: Kodeks karny

Skontaktujmy się

ul. Adama Mickiewicza 3 lok. 9,
56-400 Oleśnica
Telefon:
+48 601 831 511
Formularz kontaktowy

Kontakt

Telefon: +48 601 831 511

Adwokat Oleśnica Anita Słupianek-Graca

ul. Adama Mickiewicza 3 lok. 9
56-400 Oleśnica
NIP: 9112040127
REGON: 520193516